Kolesarska oblačila
KOLESARSKA OBLAČILA
Ste mnenja, da za kolesarjenje ne potrebujete namenskih oblačil? Se vam zdijo vsa športna oblačila enaka?
Če ste na obe vprašanji odgovorili z da, potem vas bomo prepričali v nasprotno. Vsak šport ima svoje lastnosti in prav nič drugači ni pri športnih oblačilih.
Če se ustavimo pri kolesarskih oblačilih, jih v glavnem delimo na kolesarska oblačila za gorsko kolesarjenje in XC, cestno in gravel kolesarjenje ter mestno, treking in SUV kolesarjenje.
Gorsko kolesarjenje
Široko ali oprijeto?
(izvzeto XC) Ker vemo da radi spremljate socialna omrežja, verjetno še niste zasledili gorskega kolesarja v oprijetih oblačilih, če pa ste ga ste se mu verjetno nasmejali. Zato velja nenapisano pravilo, da mora imeti gorski kolesar široko kolesarsko majico in široke kolesarske hlače. Če se odpravljate v Bike park boste verjetno posegli po dolgih kolesarskih hlačah in oblekli kolesarski dres z dolgimi rokavi. Če ste bolj vsegorske narave, pa vam kolesarska majica s kratkimi rokavi ne uide. Pri hlačah za kolesarjenje pa se lahko poljubno odločate med kolesarskimi hlačami s podlogo ali navadnimi kolesarskimi hlačami.
Verjetno ste bili že večkrat nekje na hribu ali v visokogorju in dobro poznate, kako hitro se lahko na visoki nadmorski višini vreme spreminja. Zato je eden izmed ključnih kosov oblačil v vašem kolesarskem nahrbtniku kolesarska vetrovka ali kolesarska jakna. Z vetrom se največkrat srečamo prav na vrhu vzponov, ko se vsi prepoteni po napornem vzpenjanju usedemo in si spočijemo. Takrat je nujno, da si oblečemo kolesarsko vetrovko ali kolesarsko jakno, da nas ne prepiha. Verjetno si je niti ne bomo več slekli, dokler ne pridemo do konca »traila«, saj nam je hitro hladno tudi na spustih. Pred spustom seveda ne smemo pozabiti na kolesarske rokavice z dolgimi prsti in zaščitno opremo. K zaščitni opremi za kolesarjenje spadajo ščitniki za kolena oz. kolenčnike, ščitniki za komolce oz. komolčnike in zaščita za telo, ki je velikokrat integrirana tudi v kolesarski nahrbtnik. In kaj po navadi naredimo po zaključeni turi? Oblečemo si pulover, nadenemo kapo s šiltom in se s prijatelji zasluženo spustimo v analizo dneva ob pivu.
Kaj pa če rad kolesarim tudi pozimi?
Za najbolj zavzete gorske kolesarje niti sneg ni ovira, večina pa karbonskega ali aluminijastega konjička zajaha tudi ob neugodnih temperaturah in vremenskih razmerah. Da bodo tudi zimske ture brezskrbne in tople je v kolekciji zimskih kolesarskih oblačil linija ALLSEASON kolesarska oblačila, ki zajema toplejša, termo kolesarska oblačila in podložena oblačila. Že v turno-smučarskem segmentu se poudarja večslojno oblačenje »sistem čebule« in prav nič drugače ni pri kolesarjenju. Prvi sloj (funkcijska majica) je najpomembnejši, ker ima največ stika s kožo in mora dobro odvajati vlago, nato gre srednji izolativni sloj (termo pulover, podložena jopica, …) in na koncu kolesarska jakna ali kolesarska vetrovka (s polnili ali podlogami). Na ta način bo vsaka tura pozimi izvrsten približek poletnim užitkom.
Cestno kolesarjenje, gravel kolesarjenje in XC kolesarjenje
Široko ali oprijeto?
Na cesti in makedamu si vsi želimo biti hitri, tudi če kolesarimo samo rekreativno radi pogledamo na kolesarski števec ali kolesarski računalnik in odčitamo hitrost in čas. Zato si vsak želi čim bolj aerodinamično kolo, ki proizvaja čim manj upora, da je tudi kolesarjenje čim lažje. Torej široka oblačila takoj odpadejo in ostanejo nam le še oprijeta kolesarska oblačila. Tako je, za cestno kolesarjenje in XC uporabljamo oprijete kolesarske majice in oprijete kolesarske hlače iz funkcijskih materialov, ki nam zagotavljajo najboljše udobje in najmanjši možen upor.
Gravel kolesarska oblačila se obračajo v malo drugačno smer in odpira vrata v svet lažjih prestavnih razmerij, novih geometrij in malenkost širših pnevmatik. Iz ceste smo se podali na makedamske poti, začeli smo tudi z vzponi in lažjimi enoslednicami, vsaj tako nam sporočajo reklame na socialnih omrežjih. Zato smo iz popolnoma oprijetih oblačil prešli na malenkost ohlapnejše, še vedno pa krajše gravel kolesarske hlače. Kar se tiče gravel kolesarskih majic pa je izbira prepuščena vam kakor vam najbolj ustreza. Na trgu najdemo tako oprijete kot širše kroje, vendar še vedno ne tako ohlapne kot v segmentu gorskega kolesarstva.
Vedno me prepiha!
Da bi se izognili takšnim nevšečnostim imamo vedno na kolesarskem dresu dovolj žepov, da vanj hitro spravimo lahko kolesarsko vetrovko. Klasične kolesarske vetrovke so zasnovane tako, da so čim lažje in dobro zložljive, zato jih po domače povedano samo zmečkamo v kot pest veliko kepo in jo spravimo v hrbtni žep na kolesarskem dresu.
Menite da je pozimi prehladno?
Definitivno ne, le obleči se morate pravilno in izbrati pravilna zimska kolesarska oblačila! V zimskem času je ključnega pomena, da imate oblečenih več slojev oblačil, kjer ima vsak sloj svojo funkcijo. Verjetno si sedaj predstavljate kolesarja oblečenega kot »medveda«, ki se komaj premika. Ne, zimsko-jesenska kolesarska oblačila so zasnovana tako da ste popolnoma okretni kljub večim slojem, saj so kroji prilagojeni večslojnemu oblačenju.
Treking, SUV in mestno kolesarjenje
Poleg klasičnega gorskega in cestnega kolesarjenja, s katerim se ukvarjajo bolj predani kolesarji, poznamo še bolj ljubiteljske in umirjene zvrsti kolesarjenja, kjer se uporabljajo treking kolesa, SUV kolesa in mestna kolesa ter električna kolesa. Seveda pa ležernost in uživanje v sproščenih nedeljskih vožnjah ne pomeni, da za to ne potrebujete namenskih kolesarskih oblačil. Ravno obratno s kolesarskimi oblačili, bodo vaše nedeljske vožnje še bolj sproščene, boste na kolesu lahko preživeli dlje časa in izkoristili vikend do potankosti. Kolesarska oblačila za treking kolesarjenje namenjena za te tri zvrsti spadajo pod linijo COMMUTER, kar pa še vedno ne pomeni, da so za vas izključene ostale linije, kot so recimo endurance, trail mtn, trail flow, itd.